Kaupallinen sisältö | 18+ | Ehdot ovat voimassa

Euro 2020 aikataulu: kilpailu, päivämäärät, taulukko latauksille

Pian on taas aika yhdelle Euroopan kovimmista turnauksista ja myös muualla maailmassa rakastetulle EM 2020-kisoille. Nämä neljän vuoden välein järjestettävät kisat keräävät suuren määrän yleisöä ympärilleen, kun jokainen eurooppalainen voi äänestää suosikkiaan, vaikka oma joukkue ei pelaisi kisoissa. Jalkapallon EM 2020 otteluohjelma esitellään myöhemmin tässä artikkelissa, sekä muuta tärkeää tietoa vedonlyöntiin. Ensi vuoden kisoissa em ottelut pelataan 12 maassa.

Näihin kuuluvat Englanti, Saksa, Italia, Azerbaijan, ja lisäksi pelejä pelataan Venäjällä, Romaniassa, Hollannissa, Espanjassa, Lontoossa Wembley stadionilla, Irlannissa, Skotlannissa, ja vielä suht lähellä Tanskassa. Wembley stadionille finaaleihin ja semifinaaleihin mahtuu legendaarinen 90000 ihmisen fanilauma.

jalkapallon em 2020 otteluohjelma

Euro 2020 karsintalohkot

Lohkoja on kaiken kaikkiaan 10.

  • Lohkosta A löytyy Englanti, Tsekki, Kosovo, Bulgaria, ja Montenegro.
  • B-lohkossa pelaavat Ukraina, Luxemburg, Serbia, Portugal, ja Liettua.
  • C-lohkossa pelaavat Pohjois-Irlanti, Saksa, Hollanti, Valko-Venäjä, ja Viro. D-lohkossa pelaavat Irlanti, Tanska, Sveitsi, Georgia, ja Gibraltar.
  • E-lohkossa pelaavat Unkari, Slovakia, Kroatia, Wales, ja Azerbaijan.
  • F-lohkossa pelaavat Espanja, Romania, Ruotsi, Norja, Malta, ja Färsaaret.
  • G-lohkossa ovat Puola, Israel, Itävalta, Slovenia, Pohjois Makedonia, ja Latvia.
  • H-lohkossa ovat viime vuoden mestari Ranska, Turkki, Islanti, Albania, Moldova, ja Andorra.
  • I-lohkossa pelaavat Belgia, Venäjä, Kazakhstan, Skotlanti, Kypros, ja San Marino.
  • Viimeisessä lohkossa, lohkossa J, pelaavat Italia, Suomi, Armenia, Kreikka, Bosnia ja Hertsegovina, ja Liechtenstein.

Eniten voittoja on Italialla, Belgialla, Puolalla, Espanjalla, ja Pohjois-Irlannilla. Jalkapallon em 2020 otteluohjelma karsintavaiheessa löytyy suoraan kisatarjoajan sivuilta.

Euro 2020 aikataulu: EM otteluohjelma & kalenteri

Ensi vuoden pelit alkavat ensi vuoden (2020) kesäkuussa ja EM ottelut pelataan 11.6.-11.7. 2021. Finaali pelataan Lontoossa Wembley stadionilla 12.7., ja semifinaalit järjestetään myös samalla paikalla 6. ja 7. heinäkuuta.

EM aikataulu

Euro 2020 ryhmät

Tässä on kuusi Euro 2020 -ryhmää.

Euro 2020 LohkotEuro 2020 maat
Lohko AItalia
Sveitsi
Turkki
Wales
Lohko BBelgia
Tanska
Suomi
Venäjä
Lohko CItävalta
Hollanti
Ukraina
Pohjois-Makedonian
Lohko DKroatia
Tsekki
Englanti
Skotlanti
Lohko EPuola
Espanja
Ruotsi
Slovakia
Lohko FPortugali
Ranska
Saksa
Unkari

Euro 2020 lopullinen turnaus arvio

Euro 2020 kisat ei ole syyttä eurooppalaisten suosikki turnaus, ja kisat kiinnostavat myös paljon yleisöä Euroopan ulkopuolella. Euro 2020 kisat ja EM ottelut pelataan 12 eri maassa 30 vuorokauden ajan, ja kisat tarjoavat varmasti paljon tunteita pelaajille ja katsojille.

Urheiluvedonlyönti tekee kisojen seuraamisesta vieläkin intensiivisempää ja jännittävää. Olit sitten uusi pelaaja tai vanha konkari, kukaan ei takuulla voi tottua monivaiheeseen jalkapalloon ja siinä veikkaamiseen. Tässä ovat Euro 2020 -pelipäivät:

Kierros 1

11.06. 21:00
Turkki – Italia

12.06. 15:00
Wales – Sveitsi
12.06. 18:00
Tanska – Suomi
12.06. 21:00
Belgia – Venäjä

13.06. 15:00
Englanti – Kroatia
13.06. 18:00
Itävalta – Pohjois-Makedonia
13.06. 21:00
Hollanti – Ukraina

14.06. 15:00
Skotlanti – Tshekki
14.06. 18:00
Puola – Slovakia
14.06. 21:00
Espanja – Ruotsi

15.06. 18:00
Unkari – Portugali
15.06. 21:00
Ranska – Saksa

Kierros 2

16.06. 15:00
Suomi – Venäjä
16.06. 18:00
Turkki – Wales
16.06. 21:00
Italia – Sveitsi

17.06. 15:00
Ukraina – Pohjois-Makedonia
17.06. 18:00
Tanska – Belgia
17.06. 21:00
Hollanti – Itävalta

18.06. 15:00
Ruotsi – Slovakia
18.06. 18:00
Kroatia – Tshekki
18.06. 21:00
Englanti – Skotlanti

19.06. 15:00
Unkari – Ranska
19.06. 18:00
Portugali – Saksa
19.06. 21:00
Espanja – Puola

Kierros 3

20.06. 18:00
Italia – Wales
20.06. 18:00
Sveitsi – Turkki

21.06. 18:00
Pohjois-Makedonia – Hollanti
21.06. 18:00
Ukraina – Itävalta
21.06. 21:00
Suomi – Belgia
21.06. 21:00
Venäjä – Tanska

22.06. 21:00
Kroatia – Skotlanti
22.06. 21:00
Tshekki – Englanti

23.06. 18:00
Ruotsi – Puola
23.06. 18:00
Slovakia – Espanja
23.06. 21:00
Portugali – Ranska
23.06. 21:00
Saksa – Unkari

Neljännesvälierät

Lauantai 26.6.2021
Klo 19:00 A2-B2
Klo 22:00 A1-C2

Sunnuntai 27.6.2021
Klo 19:00 C1-D3/E3/F3
Klo 22:00 B1-A3/D3/E3/F3

Maanantai 28.6.2021
Klo 19:00 D2-E2
Klo 22:00 F1-A3/B3/C3

Tiistai 29.6.2021
Klo 19:00 D1-F2
Klo 22:00 E1-A3/B3/C3/D3

Puolivälierät

Perjantai 2.7.2021
Klo 19:00 ? – ?
Klo 22:00 ? – ?

Lauantai 3.7.2021
Klo 19:00 ? – ?
Klo 22:00 ? – ?

Välierät

Tiistai 6.7.2021
Klo 22:00 ? – ?

Keskiviikko 7.7.2021
Klo 22:00 ? – ?

Finaali

Sunnuntai 11.7.2021
Klo 22:00 ? – ?

Euro 2020 missä pelit pelataan: kaupungit ja maat

Ensi vuoden Euro 2020 kisat pelataan hieman eri tunnelmissa kuin entisinä vuosina, kun ottelut järjestetään kaiken kaikkiaan 12 eri maassa.

Kilpailun semifinaali ja finaali pelataan Lontoossa Wembley stadionilla, johon mahtuu legendaarinen 90000 ihmisen fanilauma. Saksan Munchenissä pelataan Allianz areenalla, jonne mahtuu kaiken kaikkiaan 75000 katsojaa. Italiassa, Rooman Stadio Olimpico:ssa pelataan myös, ja yleisöön mahtuu 72698 henkilöä. Azerbeijenin Bakussaq pelataan myös.

Tämän lisäksi pelit pelataan Venäjällä Pietarissa, Romanian Bucharestissa, Irlannin Dublinissa, Hollannin Amsterdamissa, Espanjan Bilbaossa, Unkarin Budapestissä, Skotlannin Glasgowssa sekä vielä Tanskan Kööpenhaminassa. Tämä kirjo nostaa edelleen huippu Eurooppa-tunnelmaa.